Geri Sayım Sayacı

Beklenen güne kaç gün kaç saat kaç dakika kaldı. Geri sayım sayacınızı kodlayın ve ziyaretçileriniz ile paylaşın.

Sitemize geri sayım sayacı eklemek için sadece JavaScript dilinden faydalanak isek güzel basit bir uygulama w3schools‘da mevcut, bakabilirsiniz. Buraya da ekleyeyim:

Bu kodu siteye böylede ekleyebileceğiniz gibi <script></script> leri silip bir sayac.js dosyasına ekleyip ve aşağıdaki gibi sitenize ekleyebilirsiniz.

Sayacın görünmesini istediğiniz yere de <p id=”demo”></p> eklemeniz yeter. <div id=”demo”></div> veya <a id=”demo”></a> gibi de olur, önemli olan id. #demo{} ile style vererek kullanılabilir. 21. satırdaki d ,h gibi yazılar gün saat vb türkçe kelimelerle değiştirilebilir. Sayaç örneğin 488 gün  22 saat 24 dakika 28 saniye yazarken eğer 0 dakika kaldıysa 488 gün  22 saat 0 dakika 28 saniye şeklinde yazar. Bunun yerine 488 gün  22 saat 28 saniye kaldı şeklinde olmasını isterseniz 18. satırdan sonra if(minutes <= 0) gibi bir koşul ile yazan kısmı gizleyebilecek şekilde kod ekleyebilirsiniz. Tabi diğer değişkenler içinde. Az sonra vereceğim örnekte yaptım, bakarız.

Malum, JavaScript istemci taraflı bir dildir ve bu sayaç kullanıcı bilgisayarındaki zamana göre işleyecektir. Ben ise sunucu taraflı bir uygulama istiyorum. JavaScript dilini sunucu taraflı kullanmak için hazırlanmış çeşitli projeler mevcut, internette araştırıp bulabilirsiniz. Ancak ben bu projelere bakmadım, bildiğim yoldan gidiyorum: PHP

Bildiğiniz gibi profesyonel bir kodlamacı değilim, işi bilenler yazım dilinden bunu anlarlar zaten. Onlar pieyçpi derler ben pehepe derim 😉 Bu sayfada daha önce sayaç paylaşımı yapmıştım. Sizinle yeni paylaşacağım koda göre o kodlar oldukça hantal geliyor artık. Ne amelelik yapmışım diyorum 🙂

Şimdi bu basit scripti sunucu taraflı yapmama engel olan “var now” ataması. Bu tanımı PHP ile yaptığımda setInterval yenilemesinde işlemiyor. Nasıl olur diye araştırma yaptığımda “işime yaramayan” şöyle kodlar veriliyor:

Aklıma tarih ve saat uygulaması için yazdığımız kodlar geldi. Orada sunucu saatini kullanmıştık. Orada kullandığımız işleyiş ile w3schoolsda paylaşılan kodları sentezleyerek önceki yazdığıma göre daha basit bir kod yazabildim. Yazdığım kodlar için geri-sayim-sayaci adlı bir klasör açıp içinde index.php dosyası oluşturuyorum. index.php ye ekleyeceğim kodlar:

Ekrana basmak istediğim yere de

eklediğimde 3649913 gibi son iki hanesi saniye olup geri sayan bir sayacım olur. Evet, dümdüz sayı, biliyorum. İyice özelleştirebilmek için böyle. Yukarıda gördüğünüz kodların görünümünü, yazılara verilmiş classlar ve style kodları ile yazılar dahil özelleştirebiliyorum.  İşte bir örnek:

Yukarıdaki gösterimi sağlayan kodlar şöyle:

Bunlara ek olarak sayacı bir video üstünde göstermekte mümkün. Bunun için konumlandırması relative olan bir div içine; konumlandırması absolute olan video iframesi ile dinamiksayac divini eklemek yeterli. dinamiksayac için yazdığımız style kodlarına ek olarak

kodlarını ekleyip aşağıdaki örnek kodlarla video üstü sayaç yapmış oluruz:

Değişik örnekler için demolar sayfama bakabilirsiniz.
Hazır dosyaları indirmek isterseniz :

Dosyalar üyelere özeldir: Giriş Yap
Yeni misin? Kayıt ol

You may also like...

Bir yanıt yazın