İftar-Sahur Sayacı ve Ezan Vakitleri

Ezan vakitlerini gösteren, iftara ve sahura ne kadar kaldığını gösteren uygulama yapımı.

Dikkat: Değerli ziyaretçimiz. Vakitler temkinli saatlerdir.

Bu çalışmayı Ezan Vakitleri  ile Geri Sayım Sayacı uygulamalarından uyarladım.

Böyle bir sayaç yapmak için öncelikle buradaki uygulamayı bitirmiş olmanız gerekiyor.

Sayaç için ayrı bir js dosyası kayıt edeceğim. Önce 9. satırın altına, html kayıt dosyasını belirttiğim satırın altına, js dosyamı belirtiyorum.

Bugüne ait verileri çekmiştim. Yatsıdan sonraki vakti belirlemek için yarının bilgilerini de çekiyorum. Mevcut vakitleri yarının vakti gibi ekleyip o şekilde değerlendirerek sayacı çalıştırabilirim. Sadece gece yarısına kadar 1-2 dakika hata ile çalışır, gün girince düzelir. Ancak ben öyle yapmayacağım.

Yarının bilgilerini kayıt etmek için daha önce hicritarihi belirlediğim 26. satırdan sonra (şimdi 27. satır oldu) aşağıda ki kodları kullanıyorum.

Buradan sonra HTML cache yazımı başlıyor zaten. (eski 27. şimdi 34. satır) O kısım kalıyor, eski kodda 45. satırda bitmişti. Şimdi 52. satırda bitti. 53. satırdan başlıyorum. Artık değişikliğe göre güncel satırlar numaraları bilgisini vererek devam edeceğim.

Önce vakitlerimi javascript değişkenlerine atıyorum. Sadece burada yapacağım işlemler ile de tablo basabilir, yukarıdaki html kayıt olayını bu js ile değiştirerek kullanabilirim.

Dikkat ederseniz phpyi kapattım. Çünkü dosyayı javascript olarak kayıt edeceğim ve dolayısıyla kaydı javascript ile yazacağım. Aşağıda sıradaki vaktin hangisi olduğunu belirleyip yazısını kırmızıya boyadım.

Yukarıdaki if sorgusunu sadece iftar-sahur arasında yapmak istersem şöyle değiştirerek yapabilirim.

Yazıları da aşağıdaki kodda şununla değiştiririm.

Şimdi de geri sayım için gereken kodları yazıyorum.

Script dosyamı yazıyorum.

Bu dosyamda yazıldı ve işlem bitti. Sayacı görebilmek için index.phpyi javascript formatında gösterecek olan koda bu dosyayı include ediyorum.

Daha önceki uygulamamda artık sayaç görünecektir.

Vakit geldiğinde ezan okumasını istersem Ezan mp3 ü bulup 82. satırı şöyle yapabilirim.

Bir çok tarayıcı artık autoplay özelliğini eskisi gibi rahat ve serbestçe desteklemiyor, bilginiz olsun. muted yani sessizse oluyor ki neme yarar öyle auto play 🙂

 Değişik örnekler için demolar sayfama bakabilirsiniz.
Hazır dosyaları indirmek isterseniz :

Dosyalar üyelere özeldir: Giriş Yap
Yeni misin? Kayıt ol

You may also like...

Bir yanıt yazın