Yapay Sinir Ağlarında Transfer Fonksiyonları

Giriş

Yapay sinir ağı kurarken kullandığımız transfer fonksiyonları nelerdir?
Eğitimin her denemesinde başarısız ve aynı sonuçları alıyorsak, seçtiğimiz transfer fonksiyonunun doğru seçim olup olmadığından emin olmalıyız. Bunun için de bu fonksiyonları tanımalı ve çıktıları hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Deneysel veriler ile çalışarak YSA eğitimine yeni başlayan arkadaşlarımız genellik literatürde en çok kullanılan logsig ve tansig fonksiyonu ile işe başladıkları için ciddi sorunlar ile karşılaşmazlar. Ola ki diğer transfer fonksiyonları da denenmek istendiğinde hangi fonksiyonların kendisi için kullanılabilir olduğunu öngörebilmek için fonksiyonların denklemlerini bilmelidirler. Bazı durumlarda girdilerimiz arasındaki sayısal farktan dolayı da fonksiyonlarımız başarısız veya daha az başarılı olabilirler. Bunun nedeninin transfer fonksiyonundan kaynaklı olup olamayacağını öngörebilmek için de bu bilgilere sahip olmalıyız. Ki bazı durumlarda mecburiyetten veya daha iyi neticelere ulaşmak için verilerin normalleştirilerek güncellenmesi ile bu fonksiyonların neden daha verimli çalıştıklarını da anlayacağız.

Fonksiyon sonuçlarını EXCEL’de denklemde yerine koyma işlemi ile değerlendirebileceğiniz gibi sayısal işlem yapmadan MATLAB ile de sorgulayabileceksiniz. Bu arada hardlim gibi bazı fonksiyonlar koşullu fonksiyonlardır ve sayısal hesaplama gerektiren denklemlerden değildirler.

Bu arada girdilerimizin rastgele sabitler ile çarpılıp yine rastgele bir sabit ile toplanarak fonksiyonlara girdiğini göz önüne almayı unutmayın. Örneğin x,y ve z olan 3 girdimiz rastgele çarpanlar ile çarpılıp bir sabit ile toplandıktan sonra fonksiyona giriyor. az+by+cz+d gibi. Bu işlemin detayı için İleri Beslemeli Çok Katmanlı Ağ sayfasında ki yazının son kısmını inceleyebilirsiniz.

Bu ders ile ilgili bilgileri de içeren verdiğim İngilizce kaynağı da indiriniz. Daha farklı konularda da bilgi içeren bu kaynak her zaman lazım olur. NNET.PDF

Kul hatasız olmaz, konuya hâkimseniz ve hatalı gördüğünüz bir yer var ise lütfen iletişime geçerek bilgileri güncellememe yardımcı olunuz. Hepinize iyi dersler.
Haydi başlayalım.

You may also like...

Bir yanıt yazın