Kunena Discuss

Kunena Discuss nedir ve nasıl kullanılır?

Daha önce kullandığım ve çok memnun kaldığım Jcomments yorum bileşenimde ki yorumlar, şimdi hatırlamadığım bir sürüme güncelledikten sonra uçup gittiler. Herhalde yanlış bir şeyler yaptım. En büyük yanlışım güncelleme öncesi yedek almayışımdan kaynaklandı. Ne bileyim veritabanını da yenileyeceğini. Neyse! Sinirlenip bu bileşeni çöpe attım. Sonra bir kaç bileşen daha inceleyip kullanırken Kunena Discuss ile karşılaştım. Bu uyumlu ek ile hem içerikler kunena foruma eklenebiliyor, hem de ziyaretçi yazıları doğrudan foruma işleniyor. Aramayıpta bulduğum çok güzel bir olay. Pürüzler elbette var ama kendinize göre kodlar ile oynayarak sorunu aşabilirsiniz. Şimdi geçelim kullanıma.

Bu içeriği okuduğunuza göre muhtemelen Kunena Forum kuruludur veya kuracaksınız. O konuyu anlatmayacağım, ağda bol bilgi var. Gelelim Discuss’a. Bu sayfadan Kunena Discuss uyumlu ekini indirip kurun ve etkinleştirin. Bu uyumlu ekte en önemli nokta Category Mapping kutucuğunun doğru doldurulmasıdır.

Discuss ile içerikleri foruma eklemek için;
Kunena’da kategoriler oluşturulur. Örneğin sitenizde Bilim bölümü altında İstatistik kategorisi var ise, Kunena’da Bilim adında üst kategori oluşturulup bu kategorinin altında da İstatistik adında alt kategori oluşturulur. Bölüm eklemeden, diğer bir ifade ile üst kategori oluşturmadan da yapılabilir ama forumun düzenli olması için site bölümlerini üst kategori yapmak iyi olur. Şimdi Kunena’daki İstatistik alt kategorisinin ID’si 6; içeriklerimizi yayınladığımız kategori yöneticisindeki istatistik kategorisinin ID’si (kimliği) 3 ise ilgili alana 3,6 yazıyoruz. Böylece Kunenadaki istatistik alt kategorisi ile içeriklerimizin bulunduğu istatistik kategorisini ilişkilendirmiş oluyoruz. Diğer kategorileride bu şekilde, araya noktalı virgül koyarak ekliyoruz. (3,6;43,7;38,8; gibi. Kategori no1,Kunena kategori no1;Kategori no2,Kunena kategori no2;…)

Artık herhangi bir içerik eklediğinizde, eklenen ilk yorum ile konu başlığınız ve yorum foruma eklenecektir. İsterseniz discuss formunu doldurmadan “submit” (gönder) ile foruma konu başlığınızı ekleyebilirsiniz.

Kunena Forum–>Forum Yapılandırması–>Güvenlik altında Ziyaretçilerin göndermesine/yazmasına İzin ver sorusunu evet yaparsanız yorum bileşeni gibi ziyaretçilerde yazabilir. Suistimalleri engelemek için Yetkililere E-posta’yı etkinleştirebilirsiniz. Aynı yerde uyumlu ekiniz varsa Spam engelleme sistemini de etkinleştirmenizi tavsiye ederim. Bununla beraber ilgili güvenlik ekiniz forumda çalışsa bile içeriklerin altında bulunan discussta etkili olmayabilir. Bende olmadı “, Nihayetinde bu durum, botlar tarafından saçma sapan yazıların eklenmesi, benim de onları onaylamadan silme çabalarım ile sonuçlandı. Ne yapsam ne etsem derken formda onay butonuna sayaç koyarak kendimce sorunu çözmüştüm. Eskisine nazaran spamlara karşı kısmen etkili oldu ama tam değil. Ne yapmıştım?  alanınız\plugins\content\kunenadiscuss\form.php’nin sonuna aşağıdaki script ekledim:

<script type=”text/javascript”>
<!–
var secs = 60;
var wait = secs * 1000;
document.postform.submitbtn.disabled=true;
for(i=1;i<=secs;i++) {
window.setTimeout(“update(” + i + “)”, i * 1000);
}
window.setTimeout(“timer()”, wait);
function update(num) {
if(num == (wait/1000)) {
document.postform.submitbtn.value = “Kayıt Et”;
}
else {
printnr = (wait/1000)-num;
document.postform.submitbtn.value = “Yorumunuzu kayda göndermek için lütfen (” + printnr + “) saniye bekleyin !”;
}
}
function timer() {
document.postform.submitbtn.disabled=false;
}
//–>
</script>

Aynı dosyada butonun olduğu

<td><input type=”submit” class=”kbutton” value=”<?php echo JText::_(‘PLG_KUNENADISCUSS_SUBMIT’) ?>” /></td>
</tr>

kısmına script için name=”submitbtn” kodunu ekledim:

<td><input type=”submit” name=”submitbtn” class=”kbutton” value=”<?php echo JText::_(‘PLG_KUNENADISCUSS_SUBMIT’) ?>” /></td>
</tr>

Dediğim gibi bu yöntem kısmen faydalı olup tam çözüm olmadı. Başka bir şeye lazım olur diye eski yazımı silmeden daha güvenli bir yöntemi anlatacağım. Eğer Kunena v1.7’ye yükseltme yaparsanız, Discuss ile de çalışabilen Kunena ile uyumlu reCAPTCHA uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunun için https://www.google.com/recaptcha/admin/create adresine google hesabınız ile giriş yaparak karşınıza gelen forma url’nizi yazıp onaylamalısınız (create key). Size Public Key ve Private Key verilecektir. Bileşenler–>Kunena Forum–>Yapılandırma altındaki Güvenlik kısmında bulunan CAPTCHA Yapılandırması’nı etkinleştirip ilgili değerleri buraya yazarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem Kunena forum hem kunena discuss için spam capctha kullanabilirsiniz. (Başka bir spam engelleyici kullanıyorsanız, Kunena için çalışmasın).

Kolay gelsin.

You may also like...

Bir yanıt yazın